Пн - Пт 09:00 - 18:00
  • UA
  • RU

Рейдерство. Запобіжні заходи та протидія

Рейдерство в Украине

Найчастіше під рейдерством розуміють захоплення підприємства, тобто незаконне отримання доступу до управління підприємством та розпорядження активами підприємства (майном, грошима на рахунках).

Після чого рейдери якнайшвидше переводять та знімають гроші з рахунків і проводять продаж та перепродаж цінного майна підприємства між пов’язаними особами з метою унеможливити повернення такого майна законним власникам.

Найчастіше рейдерська атака проводиться шляхом внесення змін до відповідних державних реєстрів (наприклад — до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань).

Такі дії можливі лише за участю державного реєстратора.

Відповідно до закону нотаріуси, які мають доступ до реєстрів, також відносяться до державних реєстраторів.

Державний реєстратор може провести зміни в реєстрі будучи введений в оману або вступивши у злочинну змову з рейдерами.

Інструменти захисту

На жаль, ґарантованих засобів від рейдерства немає.

Доцільним буде вжити ряд запобіжних заходів, до яких, зокрема, належать:

  1. передача цінного майна компанії в заставу та іпотеку пов’язаній особі.

Таким чином, можна захистити майно від незаконного відчуження (продажу) рейдерами, оскільки на таке майно буде накладено обтяження, що унеможливить його продаж, адже зняття обтяження – це не проста процедура, яка потребує певного часу;

  1. розробити покроковий порядок дій на випадок рейдерського захоплення, щоб власники та співробітники (директор, бухгалтер) могли оперативно та ефективно вжити заходи з блокування майна, рахунків та оскаржити дії щодо зміни власників та директора.
  2. оперативний моніторинг статусу компанії за відкритими реєстрами: чим швидше вдасться виявити захоплення та вжити відповідних заходів, тим меншою буде нанесена шкода.

Боротьба з наслідками рейдерської атаки:

1) Звернення із заявою про злочин до поліції.  Так, Кримінальним кодексом України передбачено два злочини, під ознаки яких можуть підпадати дії рейдерів:

– стаття 206-2 ККУ — протиправне заволодіння майном підприємства, установи, організації у тому числі частками, акціями, паями їх засновників, учасників, акціонерів, членів, шляхом вчинення правочинів з використанням підроблених або викрадених документів, печаток, штампів підприємства, установи, організації;

– та стаття 205-1 ККУ — підроблення документів, які подаються для проведення державної реєстрації юридичної особи та фізичних осіб — підприємців. Під час рейдерської атаки найчастіше використовуються саме підроблені документи (наприклад, протоколи загальних зборів, підписи на них).

2) У найкоротші терміни звернутися до Комісії з розгляду скарг у сфері державної реєстрації при Мін’юсті. Контакти комісії можна знайти за посиланням.

Комісія, зокрема, може скасувати незаконні реєстраційні дії, обмежити або заблокувати доступ конкретного реєстратора до Реєстру;

3) У разі негативного рішення Комісії — звернутися до суду з відповідними позовами, такими, як: про скасування незаконних реєстраційних дій, визнання недійсними угод по переоформленню прав на нерухомість.

Більш докладно засоби захисту від рейдерських атак ми розглянемо в одній з наших наступних статей.