Пн - Пт 09:00 - 18:00
  • UA
  • RU

“Гаряче” питання: коригування ДБН В.2.5-56

ДБН В.2.5-56:2014

Що є…

Однією з особливостей України, що відрізняє її від багатьох держав світу, є той факт, що основоположним нормативним документом щодо оснащення об’єктів системами протипожежного захисту є однойменні державні будівельні норми (ДБН В.2.5-56:2014 Системи протипожежного захисту). Можна було б довго дискутувати щодо правильності цього підходу, але це питання наразі не на часі. Нагадаємо лише, що зазначені норми встановлюють вимоги як щодо різних сидів систем протипожежного захисту, так і щодо оснащення ними об’єктів різного призначення.

До цих самих систем належать першочергово автоматичні системи пожежогасіння, автономні системи пожежогасіння локального застосування, системи пожежної сигналізації, системи оповіщування про пожежу та управління евакуюванням людей, системи протидимного захисту, системи централізованого пожежного спостерігання, а також системи диспетчеризації систем протипожежного захисту. Не цілком зрозуміло, з якого дива до систем протипожежного захисту віднесено також “блискавкозахист”, “ліфти пожежні”, “пожежні кран-комплекти”, а також “протипожежні двері, клапани, ворота, завіси (екрани) тощо” (про це написано в п. 6.1 ДБН В.2.5-56:2014), але це як раз одне із спірних питань, що наразі стоять на порядку денному.

Ще раз наголошуємо, що це “спеціалізовані” будівельні норми, і у разі розбіжностей у питаннях активного протипожежного захисту між ними та будівельними нормами щодо тих чи інших об’єктів (приміром, громадських будинків, промислових приміщень, складів, закладів ресторанного господарства тощо) перевагу зазвичай доводиться надавати таки ДБН В.2.5-56. Наприклад, таки доведеться оснащувати будівлю системою пожежогасіння, якщо необхідність у цьому не нормовано будівельними нормами щодо будівель відповідного типу, але нормовано “п’ятдесят шостими” будівельними нормами.

Все це означає, що повнота і коректність вимог, встановлених зазначеним нормативним документом, є наріжним каменем забезпечення ефективності протипожежного захисту об’єктів різного призначення. Вагомість цих норм стосовно питань, пов’язаних із забезпеченням безпеки осіб, які перебувають на об’єкті захисту, можна порівняти, мабуть, хіба що з вагомістю ДБН В.1.1-7:2016 Пожежна безпека об’єктів будівництва. Загальні вимоги. Те саме, за великим розрахунком, стосується захисту майна і технологічного обладнання, наявного на об’єктах, хіба що без згадки ДБН В.1.1-7:2016. Наостанок зауважимо, що “фундаментом”, на якому стоїть ДБН В.2.5-56:2014, є стандарти щодо систем протипожежного захисту усіх видів, які наразі прийнято в Україні.

… і чого очікувати

За час, упродовж якого чинні названі будівельні норми, було виявлено ряд їх невідповідностей сучасній уяві, а також певні помилки, насамперед редакційного характеру. Не хотілося б нікого образити, але однією з причин цього є мабуть, велика чисельність розробників, які могли мати діаметрально протилежні погляди на одне й те саме питання, і, відповідно, недостатньо повна узгодженість. Можливо, мала місце і варіація на тему “в семи няньок…”. До того ж, за час, що минув, наука і техніка не стояли на місці і відбувався, так би мовити, “процес природного старіння” будівельних норм. Зокрема, прийнято велику кількість нових стандартів, переважно тих з них, які гармонізовано з відповідними європейськими нормами.

Питання щодо розроблення змін до ДБН В.2.5-56:2014 вже давно “висіло в повітрі” і ціла робоча група цим питанням займалася. Разом з тим, з ряду причин розроблений наприкінці минулого року проект зміни №1 до цих норм так і не побачив світла, але наразі процес “реанімовано”. Зрозуміло, що навіть один рік у наші дні – це проміжок часу, упродовж якого могло змінитися дуже багато, то ж прийняття зміни в редакції минулого року вже нікого не влаштовувало і розробники вирішили розпочати все з самого початку.

Наразі вже внесено ряд пропозицій щодо коригування ДБН В.2.5-56:2014, багато з яких, вочевидь, буде прийнято. До них належать, зокрема:

– уточнення списку систем протипожежного захисту, на які поширюються будівельні норми;

– коригування переліку нормативних документів, на якій подано посилання та які є основою для практичного застосування будівельних норм;

– внесення змін до термінологічного розділу;

– коригування вимог щодо прийняття в експлуатацію та інспектування систем протипожежного захисту так званою “третьою стороною”, в тому числі з огляду на вимоги Закону України “Про технічні регламенти та оцінку відповідності”;

– розширення списку об’єктів, які мають оснащуватись автоматичними системами пожежної сигналізації та пожежогасіння;

– уточнення списку дозволених до використання газових вогнегасних рчовин, а також нормативних документів, яким мають відповідати піноутворювачі для гасіння пожеж;

– подання інформації щодо використання систем пожежогасіння тонкорозпиленою водою для протипожежного захисту, а також уточнення вимог щодо систем аерозольного пожежогасіння і “дозвіл” на використання систем флегматизування газових горючих середовищ;

– уточнення окремих вимог щодо захисту спринклерними системами у зв’язку з прийняттям в Україні нової редакції європейських норм щодо них (EN 12845);

– уточнення окремих вимог щодо внутрішнього протипожежного водопроводу і пожежних кран-комплектів.

До чого ми ведемо?

Враховуючи, що наша компанія долучилася до розробників проекту зміни №1 до ДБН В.2.5-56:2014 і веде активну роботу у цьому напрямку, пропонуємо нашим читачам і клієнтам сказати, що в кого “болить”, ми ж у свою чергу зробимо все, аби якнайбільше наблизитися до “золотої середини”, що забезпечить дійсно надійний протипожежний захист об’єктів без зайвих витрат. Свої пропозиції можна надсилати на адресу нашої компанії info@shieldlaw.com.ua. Будемо раді співпраці!

Залишити відповідь

Увійдіть або заповніть поля нижче. Ваш e-mail не буде опублікований. Обов'язкові поля позначені*